Jirka Dolejš jirkadolejs

Oblíbené

1 394 oblíbených alb 161 oblíbenců

Náš tip

Proměňte svá alba ve fotoknihu!
Ideální jako dárek nebo jen tak na památku.
Levně, rychle, jednoduše.

lubud
Vodopády Iguazú jsou největší systém vodopádů na Zemi. Voda v přepadu dlouhém 2,7 km padá do hloubky až 82 metrů. Podle roční doby tu bývá až 275 samostatných vodopádů. Jsou právem považovány za jedny z nejkrásnějších na Zemi. Zatímco třeba Niagara je už "civilizovaná" (kasina, otočná restaurace, Starbucks...), vodopády Iguazú se nacházejí uprostřed čisté přírody, v jednom z deštných pralesů Jižní Ameriky.

Některé fotky jsem pořídil videokamerou - do výběru na rajče jsem někdy preferoval obsah fotky před kvalitou :-). Cesta s CK Soleada.
více  Zavřít popis alba 
15 komentářů
 • leden až červenec
 • 36 zobrazení
 • 10
 • 1515
igor-74
PP stráně u drahobuzi byla vyhlášena poměrně nedávno - v roce 2012. přírodní památka se rozkládá na třech nesouvislých plochách. předmětem ochrany jsou pěkné ukázky opukových bílých strání s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů. v porostech teplomilných suchých trávníků a křovin zde roste několik druhů našich vstavačů. PR na černčí byla zřízena v roce 1990 k ochraně vápnomilného boru s nebývalým počtem druhů z ohrožené čeledi vstavačovitých. jedná se o jednu z nejbohatších lokalit v čechách.
více  Zavřít popis alba 
160 komentářů
jawag
U České Třebové parta nadšenců vybudovala pravěkou osadu. A protože nemám ráda tlačenice a profláklá místa, vybrala jsem pro letošní školní výlet právě toto.A rozhodně jsem nelitovala, exkurze byla super,i dětičky to moc bavilo /kamarádi,kteří ví,s jakými dětmi pracuji,mě jistě pochopí/...určitě se sem ještě vrátím...
GDPR mi trochu svazuje ruce,takže z fotek jen neproblematický výběr :-)
více  Zavřít popis alba 
4 komentáře
 • 20.6.2019
 • 58 zobrazení
 • 4
 • 44
kibic
Takřka monotematické album jsem věnoval dvěma druhům opuncií rostoucích na Lovoši. V roce 1957 je tam vysadil jakýsi botanický nadšenec a populace přežila do dnešních dnů, mírně se i rozšířila. S teplejším počasím se však šíří rychlejí, ale má jen omezené možnosti a tak se invaze neočekává. Když pak v červnu rozkvetou, připadáte si jako někde ve Středomoří.
více  Zavřít popis alba 
159 komentářů
kibic
Výběr vzácných druhů rostlin z NPP Polabská černava u Mělníka 1. června 2019.
více  Zavřít popis alba 
69 komentářů
 • 1.6.2019
 • 111 zobrazení
 • 24
 • 6969
tranges
Okruh ostrvem Fuertaventura z Corralejo,Cottilo.Vulkan Calderon Hondo.Cofete beach,Morro jable
více  Zavřít popis alba 
30 komentářů
 • letos v březnu
 • 41 zobrazení
 • 6
 • 3030
sonriente
I když bylo šílený vedro, nedalo nám to a vylezli jsme si na Lovoš znovu abychom viděli tu nádheru, kvetoucí opuncie :-)
Kategorie: příroda
více  Zavřít popis alba 
22 komentářů
 • 15.6.2019
 • 37 zobrazení
 • 9
 • 2222
sklada
Dostali jsme od kluků ke kulatým narozeninám jako dárek prodloužený víkend v nějakém evropském městě. Volba padla, i po konzultaci s Abuelo, kterému za to děkuji, na portugalské Porto. To město nás naprosto okouzlilo, čtyři dny tam strávené byly nádherné.
více  Zavřít popis alba 
346 komentářů
sonriente
Letošní jaro vypadá na kytičky příznivě, tak jsme si v květnu vyšplhali na Lovoš, jeden z vrcholů Českého středohoří. A nejen kytičky ale i výhledy jsou parádní :-)
Kategorie: krajina
více  Zavřít popis alba 
56 komentářů
 • 12.5.2019
 • 51 zobrazení
 • 13
 • 5656
igor-74
malý nedělní výlet nedaleko děčína...
Kategorie: krajinapříroda
více  Zavřít popis alba 
133 komentářů
igor-74
prstnatec pleťový je nádhernou orchidejí podmáčených luk s vápenatým podložím. u nás roste hojněji na jižní moravě a v čechách ho najdeme zejména v mělnickém polabí a na českolipsku. je to celkem statná orchidej (30 - 60 cm) s květy v barvě nachové, pleťově růžové a vzácněji skoro bílé. patří mezi silně ohrořené druhy naší květeny...
více  Zavřít popis alba 
104 komentářů
igor-74
orchidejová výprava se Slavíkem vyšla skvěle, v liblicích jsme našli vstavače bahenní, prstnatce májové, pleťové a jejich křížence - prstnatce aschersonova, potom jsme se přemístili na NPP polabskou černavu (prstnatec pleťový), PP radouň (vstavač vojenský), PP v kuksu (střevíčník pantoflíček), PP stráně u drahobuzi, a PR na černčí (tořič hmyzonosný, bradáček vejčitý, pětiprstka žežulník, okrotice bílá, kruštík tmavočervený, vemeník dvoulistý a zelenavý...) kvetlo, rozkvétalo a odkvétalo víc jak deset druhů našich orchidejí.
více  Zavřít popis alba 
292 komentářů
igor-74
hora sedlo je typickou dominantou pravobřežní části českého středohoří. v rámci celého českého středohoří je 4. nejvyšším vrcholem. z geologického hlediska je přívodní dráhou mohutného čedičového vulkánu. celá vrcholová část hory, která je od roku 1968 NPR, je tvořena souvislým listnatým porostem. ten je již století a půl ponechán bez lidského zásahu...
Kategorie: krajinapříroda
více  Zavřít popis alba 
201 komentářů
sonriente
Mařinka rolní je jednoletý plevel, který byl v Evropě rozšířený až po jižní Anglii, střední Německo, Polsko a Ukrajinu a na východ až po Kavkaz a Írán. Roste i v severní Africe. Jelikož se jedná o archeofyt, nelze spolehlivě stanovit hranici původního rozšíření. V Evropě je však nyní ve většině zemí nezvěstný nebo vyhynulý a stejná situace platí i pro Českou republiku. Zde se vyskytoval velmi vzácně v termofytiku středních a severozápadních Čech, častější byl na jižní a východní Moravě. A nám se ho dnes podařilo vyfotit u Drahobuzi. Jeli jsme na tuto lokalitu na typ od kolegyně botaničky, která udělala tento vzácný a radostný objev:-)
Kategorie: příroda
více  Zavřít popis alba 
10 komentářů
 • 19.5.2019
 • 44 zobrazení
 • 11
 • 1010
hajenas
PP v Kuksu je známá výskytem ohroženého střevíčníku pantoflíčku a dalších vstavačovitých rostlin. V PR Na Černčí se vyskytuje celá řada vstavačovitých rostlin a dalších chráněných rostlin jako koulenka prodloužená, čičorka pochvatá, dále koniklec luční český nebo sasanka lesní. V PP Radouň se vyskytuje kriticky ohrožený vstavač vojenský, dále zde roste sasanka lesní nebo bradáček vejčitý.
Kategorie: krajinapříroda
více  Zavřít popis alba 
166 komentářů
igor-74
vstavač nachový je náš nejmohutnější vstavač a zároveň jeden z nejkrásnějších. v čechách roste roztroušeně, hojnější je na moravě. je to zvláště chráněný druh - silně ohrožený...
https://igor-74.rajce.idnes.cz/PP_chotuc-jaro_18/
více  Zavřít popis alba 
190 komentářů
igor-74
vstavač kukačka býval naším nejrozšířenějším zástupcem rodu, ale postupem času z většiny známých lokalit vymizel. v bývalém vojenském prostoru ralsko je jedna louka, kde jich roste nejvíc ve středočeském kraji. je to zároveň jedna z posledních lokalit v severních čechách...
více  Zavřít popis alba 
225 komentářů
kibic
Rýzmburk je nejstarším a nejmohutnějším gotickým hradem Podkrušnohoří. Zajímavostí je, že se na tomto hradě natáčel film Páni kluci.
více  Zavřít popis alba 
137 komentářů
igor-74
včera byl tak krásný slunný den, že jsem neodolal a zajel k úštěku. překvapilo mě co už všechno kvetlo. největší radost mi udělalo velké množství planých tulipánů, které jsem nepotkal už několik let...
Kategorie: makropříroda
více  Zavřít popis alba 
191 komentářů
igor-74
vstavač bledý je naší první kvetoucí orchidejí. v čechách je jednou z nejvzácnějších, najdeme ji tu jen na dvou lokalitách (jedna je na strakonicku a druhá v podkrkonoší). na moravě je podstatně rozšířenější...
více  Zavřít popis alba 
217 komentářů

Nebyla nalezena žádná alba.

reklama