Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

jirkadolejs 


Alba oblíbenců

Alba lidí, které má jirkadolejs v oblíbených

reklama

44 fotek, 25.2.2018, 1 zobrazení, přidat komentář
41 fotek, minulý čtvrtek, 10 zobrazení, 21 komentářů | krajina, příroda
Dobříňský háj nedaleko Roudnice nad Labem je vyhlášen jako chráněné území - přírodní památka. V předjaří tu rozkvétají spousty sněženek a už jsem si nějak zvykla sem každý rok zavítat. Letos jsem se bála, že jejich květy pomrznou, ale nestalo se. Jen byl jejich porost řidší než v jiných letech.
34 fotek, minulou sobotu, 6 zobrazení, přidat komentář
35 fotek, minulou sobotu, 108 zobrazení, 273 komentářů | kultura, lidé, zábava
Už čtvrtý ročník festivalu světla Blik blik se konal v pátek a v sobotu 16. - 17. 3. a byl plný zajímavých světelných instalací od mladých autorů z Čech, Německa, Maďarska a Srbska. Zájem o festival je už tradičně velký, takže jsme se nevyhnuli dokonce i frontám na některou z vnitřních expozic. Tohle ryze moderní umění se mi zamlouvá (a to neplatí o každé moderně, mnohdy dávám přednost klasice) - a je mi sympatické, že se kromě jiného využívají prostory jako stará papírna a depo, které by jinak byly odsouzeny jen k postupnému chátrání. Letošní festival světla byl velmi zdařilý :-)
31 fotek, 30.9.2017, 21 zobrazení, 39 komentářů
Regensburg, česky Řezno, je čtvrtým největším městem Bavorska.Regensburg je svou výstavností a stavebním stylem mezi středověkými městy výjimečný. Udivuje i množství kostelů, jichž je na nevelké ploše Starého Města šestadvacet a některé z nich mají původ v 10. století.Historické centrum města je od roku 2006 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.
13 fotek, 24.2.2018, 19 zobrazení, 14 komentářů
Loni jsme se tady stavili, a dostali se k lidem, kteří tu slavili úspěšné zakončení mariánské poutě a teď jsme se tam stavili s kamarády. Nebyla tam ani noha, zato byla šílená zima a větrno. Neva, je tam krásně!
13 fotek, 25.2.2018, 22 zobrazení, 5 komentářů
Vzpomnka na krásný, mrazivý a slunný den na Příchovicích. Mám to tam ráda.
40 fotek, minulý týden, 52 zobrazení, 5 komentářů
Z vandru do moravského krasu sešlo a tak jsme jako náhradní program domluvili slezinu u Toulavkovic a sobotní cour kolem Žejbra.
A skoro bych to mohla vydávat za vandr...oheň byl a spali jsme s Gepim pod převisem /na balkoně v -6/
13 fotek, minulou sobotu, 30 zobrazení, 21 komentářů
50 fotek, říjen 2008 až březen 2018, 16 zobrazení, 15 komentářů
ALB 1189
Album (5) z oblasti bývalé říšské země Alsasko-Lotrinsko

Bývá slušnost se s krásným místem důstojně rozloučit
6 fotek, včera, 18 zobrazení, 9 komentářů
Na říčce Cidlině ve Skřivanech u Nového Bydžova, postavená v roce 1913, v roce 2013 opravena a uvedena do provozu, vybavená horizontální Kaplanovou turbínou s generátorem 230V.
25 fotek, květen 2013 až březen 2018, 22 zobrazení, 11 komentářů | architektura, cestování, dokumenty, města
ALB 1188
Album (4) z oblasti bývalé říšské země Alsasko-Lotrinsko – Centre Pompidou-Metz
Když jsem v říjnu 2008 odjížděl do této oblasti, tak jsem spoustu věcí nevěděl. Jednou takovou neznámou bylo Centre Georges Pompidou v Paříži. Sice jsem o této budově povrchně slyšel, ale měl jsem to spíše za politickou aktivitu podle jména prezidenta než za aktivitu kulturní. Prostě Neználek. Při odjezdu z Mét jsem viděl návrh budovy, která se k tomu objektu hlásila a byla velice zajímavá. Tečka.

V listopadu 2008 jsem jel na několik dnů do Paříže, kde jsem si svoje znalosti srovnal. Když o 5 roků později Vláďa plánoval cestu do Mét, tak jsem ho písemně požádal, jestli je možné tuto stavbu navštívit - otevřena byla již v roce 2010. Z odpovědi jsem se potěšil – byla plánovaná jako překvapení, tak abych o tom pomlčel.

Překvapení to bylo opravdové – seznámil jsem se s dílem japonského architekta SHIGERU BAN a to nejen v této stavbě. Je asi jediný známý architekt, který se staral o sociální architekturu dlouho předtím, než se slova trvalá udržitelnost stala hitem. Začal experimentovat s ekologicky přijatelnými stavebními materiály jako jsou kartonové trubky a papír. Jeho pozoruhodné stavby často mají sloužit jen jako provizorní bydlení pro lidi, kteří přišli o všechno při katastrofách, například na Haiti, ve Rwandě a v Japonsku. Tyto stavby často přetrvávají jako milovaná součást krajiny ještě dlouho potom, co splnily svůj původní účel. Začátky nebyly jedboduché. Když s tím začal poprvé v Africe, myslel si, že je jednochuchá montáž na základě obrázkového návodu postačující. K překvapení všech se zázrak nekonal. Domorodci papírové trubky spálili, výztuže dali do sběru a čekali na další zásilku. Případný zájemce si rád poslechne jeho přednášku
SHIGERU BAN https://www.ted.com/talks/shigeru_ban_emergency_shelters_made_from_paper?language=cs#t-195468

Stavba Centre Pompidou-Metz byla zahájena v listopadu roku 2006 a muzeum bylo slavnostně otevřeno v květnu 2010 tehdejším prezidentem Nicolasem Sarkozym. Budova byla inspirována čínským tkaným slámovým kloboukem, který architekt Shigeru Ban našel v Paříži, a díky tomu byl vítězem mezinárodní soutěže, která se konala v roce 2003.

Jako každý správný tvůrce vložil do díla několik symbolů. Prvním je výška budovy, která ke špici je přesně 77 metrů. Odvolává se tím na rok otevření original Centre Pompidou v Paříži v roce 1977. Další jsou tři vložené výstavní tubusy 100 × 15 metrů, z nichž každý má svůj nádherný výhled na katedrálu, na železniční stanici a na veřejné zahrady. Je tak posíleno vizuální spojení s historickým centrem města. Park Les Jardins des Arts slouží jako nárazník mezi starým a novým okolím, a jeho prostor sám vytváří pokračující program rekreačních aktivit, jako jsou letní koncerty nebo bruslení na kanálech v zimě.

Šestihranný tkaný klobouk je i studie tradiční japonské architektury - velcí strážci převisů střech a jejich tekuté siluety. Koho zajímají moderní technologie, tak si zde přijde na své. Vysoké procento použitých nanotechnologií brání nejen tvorbě lišejníků a plísní, ale i zachovává vlastnosti použitých barev. Rámová konstrukce je pokrytá průsvitnou teflonovou skleněnou textilní střechou pokrývající plochu 8 000 čtverečních metrů, která dovoluje přirozené světlo skrz a zakrývání konstrukce velkými lehkými dřevěnými trámy Membrána pod střechou uzavírá prostor, kterým proudí filtrovaný vzduch chladnější než venkovní teplota v létě, teplejší než zimní venkovní teplota. Přímý systém obnovy energie zajišťují ekologické systémy ukryté v zemi, které zajišťují bezpečné uložení expozice.

Muzeum se po svém otevření stalo jedním z nejnavštěvovanějších kulturních zařízení ve Francii (kromě Paříže) a poskytuje největší výstavní plochu mimo Paříž. Bylo pro nás uzavřené, a dalo trochu práce se poprat s překážkami od nepřístupných zaměstnanců, ale já byl nakonec spokojen na výtečnou :-)
31 fotek, 23.6.2017, 41 zobrazení, 5 komentářů | architektura, cestování, dokumenty, události
O kostech zabitých vojáků z jedné zbytečné bitvy před 100 lety
33 fotek, 29.4.2017, 70 zobrazení, 110 komentářů | krajina, příroda, země
31 fotek, letos v březnu, 30 zobrazení, 21 komentářů | cestování, dokumenty
Antigua Guatemala je dnes přívětivé, starobylé, koloniální město. Za časů konguistadorů bylo významným kulturním a hospodářským centrem celého středoamerického regionu od Hondurasu až po Kostariku a svým přepychem si nezadalo s Ciudad de México nebo Limou.
Kolem Antiguy stojí několik vulkánů, které město celkem pravidelně ničily erupcemi a zemětřeseními. Roku 1773 zasáhlo Antiguu po výbuchu sopky Fuego takové děsivé zemětřesení, že ji už zcela zničilo. Prý to byl trest boží za hýření boháčů a hlavně katolické církve. Vládnoucí elitě došla trpělivost a roku 1776 se proto hlavním městem regionu stalo Ciudad de Guatemala. Hospodářský a kulturní význam Antiguy tím zanikl, třebaže město bylo zase částečně obnoveno.
Dnes je Antigua Guatemala zajímavou směsicí rekonstruovaných koloniálních domů, parků a ruin starých kostelů, které většinou zůstaly tak, jak kdysi spadly. Od roku 1979 je Antigua Guatemala zapsaná do seznamu světového dědictví UNESCO.
Cestovka výjimečně nespěchala a na Antiguu nám poskytla dva dny. Jestli chcete, pojďte se projít s námi... Umění zde ale nehledejte - jako vždy to je jen náš lehčí "turistický" pohled na Antiguu dnešních dnů. Všechny snímky nafotil Luděk junior.
29 fotek, letos v březnu, 81 zobrazení, 128 komentářů | cestování, dokumenty, krajina, lidé, zvířata
Že je Norsko krajinou hor a fjordů, nemusím nikomu zdůrazňovat… stejně jako to, že jsou s touto nádhernou skandinávskou zemí neodmyslitelně spjati Vikingové... anebo trollové, vůči lidem (ale i bohům) poněkud zlomyslné bytosti… V neposlední řadě si Norsko spojujeme také třeba s rybolovem a rybáři… V tomto albu jsem všechny zmíněné norské „ingredience“ zamíchala dohromady a tohle z nich uvařila :-)
7 fotek, 11.4.2017, 30 zobrazení, 22 komentářů | příroda, země

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.